Intel HD Graphics 530 - Wydajność oraz specyfikacja.
Układ graficzny Intel HD Graphics 530 można spotkać w procesorach desktopowych Core i5 6600K i Core i7 6700K oraz w laptopach. Został oparty na architekturze Skylake (9 generacja) i wykonany w technologii 14 nm. Zintegrowana grafika jest w tym wypadku dość wydajną i ciekawą alternatywą dla osób, które chcą minimalizować ilość podzespołów komputera i nie mają ekstremalnie wygórowanych oczekiwań.
Grafika Intel HD 530 jest dobrą alternatywą dla starszych układów – na przykład HD 4600, które można było znaleźć w procesorach Haswell. Intel HD 530 oferuje wyższą wydajność w programach użytkowych oraz grach i grafice. Ta zintegrowana karta wspiera częściowo standard VP9, co umożliwia oglądanie filmów wideo w jakości 4K przy 60 klatkach na sekundę.
Intel HD Graphics 530 posiada pełne sprzętowe wspomaganie kodowania i dekodowania standardu HEVC, czym wyprzedza układ graficzny Iris Pro 6200, który można spotkać w procesorach z grupy Broadwell (Intel Core i5-5675C i Core i7-5775C).
Polecane procesory Intel
Intel HD Graphics 530 – test i porównanie
Zintegrowany układ Intel HD Graphics 530 nie wypada źle na tle konkurencji. Mimo to, przesiadka na niego z poprzednika (wspomnianego HD 4600) może niewiele zmienić w codziennym użytkowaniu komputera.
- Intel HD 530 w porównaniu z Intel HD 4600 posiada więcej jednostek wykonawczych, co przekłada się na wzrost wydajności w grach i obsłudze programów graficznych. Jednak różnica ta nie jest spektakularna.
- Intel HD 530 w porównaniu z układem Iris Pro 6200 wypada słabiej pod względem wydajności. Iris Pro 6200 jest zintegrowany z wydajniejszymi procesorami Broadwell, posiada dwukrotnie więcej jednostek wykonawczych, co przekłada się na jego wydajność. Konkurent – Iris Pro 6200 posiada również wsparcie dla pamięci eDRAM, którego nie znajdziemy w układzie graficznym Intel HD 530.
Intel HD Graphics 530 – dla kogo?
Zintegrowane układy graficzne stają się coraz lepszą alternatywą dla oddzielnych kart graficznych. Układ Intel HD 530 może być dobrą opcją w komputerze domowym i w sprzęcie biurowym. Wydajność tego układu graficznego w grach jest już nieco słabsza. Można zapomnieć o najwyższych detalach i szczegółowych teksturach.
- Gry pokroju Fallout 4 i Star Wars: Battlefront można uruchomić na niskich detalach. Osiągnięcia grafiki Intel HD 530 to od 30 do 40 klatek na sekundę.
- Płynna gra w Wiedźmina 3 jest zupełnie nieosiągalna. Mimo zejścia na niską rozdzielczość i niskie detale można uzyskać wydajność na poziomie kilkunastu klatek na sekundę.
Intel HD 530 nie zachwyci tych, którzy grywają w najnowsze i najbardziej wymagające produkcje. Ten układ graficzny pozwoli za to na satysfakcjonującą rozgrywkę w produkcje sportowe oraz sieciowe o znacznie niższych wymaganiach.
Komentarze (0)